PROJELER

ALBÜMLER

BUGÜNÜN ÇANAKKALE’Sİ AİLEDİR

01 Ocak Perşembe 1970

Bugünün Çanakkale'si ailedir.

İlkadım konferansları okur yazar buluşmaları kapsamında Samsun'a gelen eğitimci yazar Vehbi Vakkasoğlu " Bir destandır Çanakkale" adlı söyleşide 100 yıl önce başlayan savaşın günümüzde devam ettiğini belirterek, " Dün Çanakkale'yi geçemeyenler bugün ailemizi geçmek ve ezmek istemekteler. Dolayısıyla bugünün Çanakkale'si ailedir. Onlar' şimdi son kalemiz olan ailemizi temelden yıkmak istiyorlar" dedi.

ÇANAKKALE RUHU DÜNYAYA ÖRNEKTİR.
Çanakkale Savaşı yanlış bir tabir  olduğunu  ifade eden Vakkasoğlu, " Çanakkale savaşlarının birçok cephede 14 ay 14 gün sürmüştür.  Çanakkale önce denizde başladı. 18 Mart bir deniz savaşının adıdır. Çanakkale savaşı sadece Türkiye'nin değil birçok Dünya ülkesinin tarihini değiştirdi. Asya'da Afrika'da birçok ülke bağımsızlık mücadelesi ruhunu Çanakkale'den örnek aldı" diye konuştu.

TÜRK ORDUSUNUN İMANLA SAVAŞACAĞINI DÜŞÜNMEDİLER.
Çanakkale savaşlarının temelinde 1071 ve 1453'de yapılan fetihlerin olduğunu söyleyen eğitimci yazar Vehbi Vakkasoğlu " Çanakkale kültürümüzün medeniyetimizin ve inancımızın şahlandığı bir destandır. Bu zaferin küçük gösterilmesine hiç birimizin müsaade etmemesi gerekir.  Dünya tarihinde hiçbir savaşta mola verildiği görülmemiştir ve ilk kez bir savaşta savaş gemisi kullanılmıştır. Onlar gelirken dönmeyi düşünmediler ama her şeyden yoksun Türk ordusunun imanla savaşacağını unutarak umulmadık bir bozguna uğradılar." dedi.

"ÇANAKKALE SIRLARLA DOLUDUR"
"Çanakkale sırlar dünyasıdır, o sırları çözdükçe birçok şey aydınlanacaktır" diyen Vakkasoglu " Dün Çanakkale'yi geçemeyenler bugün ailemizi geçmek ve ezmek istemekteler. Dolayısıyla bugünün Çanakkale'si ailedir. Aile son kale bugün de aileyi savunacağız sonuna kadar. Ailenin bittiği yerde Çanakkale'de harikalar yaratan Mehmetçik de biter. Mehmetçik hep ileriye baktı. Düşmana doğru tereddütsüz ilerledi. Gözü hiç arkada kalmadı. Çünkü arkalarında sıradağlar gibi duran analar vardı."şeklinde konuştu.

Programın sonunda İlkadım Belediyesi Basın Yayın ve Kültur ve Sosyal İşler Müdürü Oktay Çakır,  yazar Vakkasoglu'na adına belediye kültür hatıra ormanına dikilen fidan sertifikasını takdim etti. Program, eğitimci yazar Vehbi Vakkasoglu'nun  okurlarının kitaplarını imzalamasıyla son buldu.

 

HABER FOTOĞRAFLARI

DİĞER HABERLER