PROJELER

ALBÜMLER

ERDOĞAN TOK; “AŞURE BİRLİK VE DİRLİK GÜNÜDÜR”

01 Ocak Perşembe 1970

ERDOĞAN TOK; “AŞURE BİRLİK VE DİRLİK GÜNÜDÜR”

Kerbala'dan ders çıkarmalıyız

Aşure günü dolayısıyla birlik ve beraberlik mesajı veren Başkan Tok,  Muharrem ayının 10'uncu gününe denk gelen Kerbela olayından Milletçe ve tüm İslam alemi olarak bu acı vakadan ders çıkarılması gerektiğini söyledi.

 

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok,  Muharrem ayının 10. günü olan aşure günü dolayısıyla mesaj verdi.

 

AŞURE GÜNÜ KIYMETLİ BİR GÜNDÜR

Muharrem ayı'nın  ilahi bereket ve feyzin, ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir ay olduğunu söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, " Kuran'ı Kerim'de kıymet verilen dört aydan birinin aşure günü olduğunu söyledi.   İslam tarihinde önemli bir yer teşkil eden aşurenin insanlık tarihi kadar eski bir gelenek olduğuna vurgu yapan Başkan Tok,  "Aşure gününün ruhunda kardeşliğin, birliğin, sevginin, anlayışın ve hoşgörünün anlamı saklı olduğunu ifade etti.  Tok, Her yıl Muharrem’in 10’u, aşure geldiğinde kalbinde iman taşıyan her mümin kardeşimizi bir hüzün ve bir keder kaplar. Sevgili Peygamberimizin “Benim dünyadaki çiçeğim, reyhanım” dediği, “cennet gençlerinin efendisi” olarak ifade ettiği  Hz. Ali ve Hz. Fatımanın ciğerparesi, Hz. Hüseyin Efendimizin ve pek çoğu ehl-i beytten olan 70 kişinin Kerbela çölünde şehadete ulaştıkları tarihtir. Yürekleri yakan bu acı, dünyanın neresinde olursa olsun, mezhebi, meşrebi, kültürü, coğrafyası ne olursa olsun, Resul-ü Ekrem’e, ashabına ve ehl-i beyt-i Mustafa’ya muhabbet besleyen her müminin ortak acısıdır." dedi.

 

"KERBELA'YI İYİ ANLAMALIYIZ"

Kerbela’yı doğru anlamamız gerektiğini söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok,  " Bize düşen vazifelerden biri de Kerbela’dan bir ayrılık-gayrılık değil, birlik ve beraberlik çıkarmaktır. Yürekleri hiçbir zaman Kerbela’ya dönüştürmemektir. Ancak üzülerek şahit oluyoruz ki, son yıllarda İslam coğrafyasında yaşanan olaylar mezhebi, meşrebi ne olursa olsun Müslümanların Kerbela’yı, Hz. Hüseyin ve arkadaşlarını hala doğru okumadığını, doğru anlamadığını ortaya koymaktadır. Onun içindir ki, bugün etrafımızda nice Kerbelalar yaşanıyor. Kardeş kanı akmaya devam ediyor. Bugüne kadar suçu hep başkalarında aradık, hep başkalarının sinsi emellerine atıflar yaptık. Ama artık bir kere de kendimize bakıp nerede hata yaptığımızı sorgulamak durumundayız. Bunun için bugün mezhebi, meşrebi, dili, kültürü, coğrafyası ne olursa olsun dünyadaki bütün Müslümanların yeni Kerbelalar yaşanmaması için ortak bir dil, ortak bir kültür, ortak bir düşünce, ortak bir gönül birlikteliği geliştirmesi gerekiyor." diye konuştu.

 

 

HABER FOTOĞRAFLARI

DİĞER HABERLER