PROJELER

ALBÜMLER

İLKADIM TEMEL ATMAYA GÜN SAYIYOR

15/02/2016

İLKADIM TEMEL ATMAYA GÜN SAYIYOR

BAŞKAN TOK, " TÜRKİYE'YE ÖRNEK, KARADENİZ'E HİTAP EDECEK"

 

İlkadım Belediyesi tarafından yapına başlanan Selçuklu mimarisine uygun Cami ve Külliye projesi temel atma töreni için gün sayıyor. Çalışmaları yakından takip eden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, " Türkiye'ye örnek olacak bu proje ile Karadeniz'e hitap edeceğiz" dedi.

 

İlkadım Belediyesi tarafından Baruthane Mahallesi’nde yapımına başlanan Selçuklu mimarisine uygun bin 400 kişilik tamamen kesme taş ve ahşaptan olacak olan cami ve külliye projesi temel atma günü için gün sayıyor. Hızla devam eden çalışmaları yakından takip eden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok projenin yükseleceği alanda incelemelerde bulundu. Temel atma töreni için gün sayan projenin fora kazıkları kesilen kurban ve dualar eşliğinde alana çakılmaya başlandı.

 

"KARADENİZ'E HİTAP EDECEK"

Yapımına başlanan projeyi yakından ettiğini belirten ve önem verdiğini söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, "İlkadım ilçemizde Türkiye'de bir örneği olmayan Selçuklu mimarisine uygun cami ve külliyemizin ilk adımlarını Baruthane Mahallemizde atmaya başladık. Bugün fora kazık ve zemin sağlamlaştırma çalışmalarımıza başladık. Bu projenin Samsun için çok önemli bir eser olacağına inanıyorum. Altı buçuk dönümlük bir alanda 1500 kişilik cemaati olan, altında  200 araçlık otoparkı, toplantı salonu, eğitim merkezleri bulunan muazzam bir külliyenin yanı sıra tamamen ahşap ve kesme taşlardan oluşacak deniz manzaralı muhteşem bir camii olacak. Selçuklu Mimarisi ile geçmiş tarihi de bir nebze olsun gün yüzüne tekrar çıkartmış olacağız.  Nasip olursa bu örnek projemizi iki yılda bitirmeyi hedefliyoruz. Projemiz Türkiye'ye örnek olacağı gibi Karadeniz bölgemize hitap edecek güzellikte olacak. İlkadım ilçemize, Samsunumuza, bölgemize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

HABER FOTOĞRAFLARI

DİĞER HABERLER