PROJELER

ALBÜMLER

Başkan Tok’tan “EVET” Turu

01 Ocak Perşembe 1970

-Başkan Tok’tan “EVET” Turu

- “Yeni Sistemle Milletin Merkezi Güçlenecek”


16 Nisan’da hızlı işleyen bir idareye, bürokrasiye, ekonomiye, güçlü meclis ve güçlü  Türkiye’ye 'evet' diyeceğini vurgulayan Başkan Erdoğan Tok, Türkiye’nin hem içerde, hem dışarda daha da güçleneceğini, yeni sistemle kalıcı istikrarın garanti altına alınacağını, vesayetin ortadan kalkacağını, hızlı işleyen bürokrasi ve hızlı büyüme olacağını ifade etti.

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için ilk gezi programını, AK Parti İlçe Yönetimi ve AK Partili Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Demirciler Yokuşu ve Bağdat Caddesi esnaflarına yaptı.

"YETKİ KARMAŞASINA SON"

Mevcut sistemle yetki karmaşası ve ihtilafı olduğunu anlatan Başkan Tok, Tek partili dönemde Cumhurbaşkanı Atatürk, Başbakan İsmet İnönü ile arasında yönetim krizi yaşanıyordu. O dönemde iki yakın dost birbiri ile sürekli çatışma yaşıyordu.  Yetki ihtilafı vardı. Bu sorun o dönemde olduğu gibi özellikle koalisyon dönemlerinde günümüze kadar sıklıkla yaşanıyordu. Müzakereler  yapılamıyordu. Anlaşmazlık çıkıyordu. Bu yetki ihtilafı  koalisyonlu hükümet sisteminde  her Başbakan  ve Cumhurbaşkanı arasında yaşanıyordu. Yeni sistemde artık bu ihtilaf ve boşluk olmayacak.  Güçlü bir hükümet modeli olacak.” dedi.

"NEDEN ‘EVET’ ?"

16 Nisan Pazar günü yapılacak olan halk oylaması için neden ‘evet’ diyeceklerini anlatan Başkan Tok, Yeni sistemle kalıcı istikrarın garanti altına alınacağını, vesayetin ortadan kalkacağını, hızlı işleyen bürokrasi ve hızlı büyüme olacağını ifade etti.

"GÜÇLÜ MECLİS GÜÇLÜ İCRAAT"

Meclisin doğrudan belirlenmesi ile milli iradenin daha da güç kazanacağını ifade eden Tok,  “ Yeni sistemle meclis için ayrı, cumhurbaşkanı için ayrı oy verilecek. Bu hükümet modeli ile Meclisimizin ve Milletvekillerimizin güç kazandığı bir sistem olacak. Cumhurbaşkanlığı milletin makamı olarak tescillenmiş olacak. Yasama
yetkisi Meclis’e verilecek. Hükümetler tasarı gönderemeyecek. Kanunlarla ilgili her şey Meclis kontrolünde olacak. Meclis ilk defa HSYK' ya üye seçecek. Halkın temsil gücü artacak. Güçlü yasama, güçlü meclis, güçlü icraat olacak” dedi.

"DAHA AZ BÜROKRASİ, HIZLI BÜYÜME"

Vatandaş 16 Nisan’da hızlı işleyen bir idareye, bürokrasiye ve ekonomiye 'evet' diyeceğini vurgulayan Başkan Erdoğan Tok, “ Daha az bürokrasi, daha hızlı büyümeye olacak.  Kararnamelerle hızlı düzenleme imkanı oluşturulacak. Refah ve huzur seviyesi daha da artacak. Ekonomide olduğu gibi, güvenlik politikaları da hız kazanacak. Terörle mücadele, huzura güç verecek. Birlik ve huzur pekişecek. Merkez siyaset güçlenecek. Devlet değil, milletin merkezi güçlenecek. Siyasette uzlaşma, diyalog kültürü gelişecek.” diye konuştu.

HABER FOTOĞRAFLARI

DİĞER HABERLER